169
edits
Jrmobilitytt (talk | contribs) |
Jrmobilitytt (talk | contribs) |
||
Line 833: | Line 833: | ||
=== Australia === | === Australia === | ||
==== Telstra ==== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| '''850''' MHz CLR || 5 || 3G || UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSPA+ || | |||
|- | |||
| '''700''' MHz APT || 28 || rowspan="5" | 4G || rowspan="5" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
|'''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''1800''' MHz DCS || 3 || | |||
|- | |||
|'''2100''' MHz IMT || 1 || | |||
|- | |||
|'''2600''' MHz IMT-E || 7 || | |||
|- | |||
|'''850''' MHz CLR || n5 || rowspan="3" | 5G || rowspan="3" | NR || | |||
|- | |||
|'''3500''' MHz C- Band || n78 || | |||
|- | |||
|'''26000''' MHz K-Band || n258 || Spectrum acquired at April 2021 auction | |||
|} | |||
=== New Zealand === | === New Zealand === |
edits