1,160,281
edits
(Updated content before balise.) |
(Updated content before balise.) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!colspan="2"| <big>[https://www.cartoradio.fr/index.html#/cartographie/lonlat/-61.0408/14.6183 Support ANFR n°657906] [https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=14.6183%2C-61.0408 🗺️]</big> | !colspan="2"| <big>[https://www.cartoradio.fr/index.html#/cartographie/lonlat/-61.0408/14.6183 Support ANFR n°657906] [https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=14.6183%2C-61.0408 🗺️]/[https://carte-fh.lafibre.info/galerie_photo/qsearch.php?q=657906 📷]</big> | ||
|- | |- | ||
| '''Nature''' || Bâtiment | | '''Nature''' || Bâtiment | ||
Line 20: | Line 20: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 0.0° | | '''Orientation (1)''' || 0.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''UMTS | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 51: | Line 65: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 90.0° | | '''Orientation (1)''' || 90.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''UMTS 900 | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 82: | Line 110: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 275.0° | | '''Orientation (1)''' || 275.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''UMTS | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 20/03/2023''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 113: | Line 155: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 345.0° | | '''Orientation (1)''' || 345.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1845.0 MHz-1860.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2675.0 MHz-2690.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''10.0 MHz''' (811.0 MHz-821.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''5.0 MHz''' (2149.9 MHz-2154.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2130.3 MHz-2140.1 MHz) | ||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 1800 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''4.9 MHz''' (1840.1 MHz-1845.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 01/07/2006''<br>↳ '''2.0 MHz''' (902.5 MHz-904.5 MHz)<br>↳ '''2.0 MHz''' (947.5 MHz-949.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 141: | Line 195: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 93.0° | | '''Orientation (1)''' || 93.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1845.0 MHz-1860.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2675.0 MHz-2690.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''10.0 MHz''' (811.0 MHz-821.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (852.0 MHz-862.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''5.0 MHz''' (2149.9 MHz-2154.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2130.3 MHz-2140.1 MHz) | ||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 1800 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''4.9 MHz''' (1840.1 MHz-1845.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 01/07/2006''<br>↳ '''2.0 MHz''' (902.5 MHz-904.5 MHz)<br>↳ '''2.0 MHz''' (947.5 MHz-949.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 169: | Line 235: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 205.0° | | '''Orientation (1)''' || 205.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1845.0 MHz-1860.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2675.0 MHz-2690.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''10.0 MHz''' (811.0 MHz-821.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (852.0 MHz-862.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''5.0 MHz''' (2149.9 MHz-2154.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2130.3 MHz-2140.1 MHz) | |||
|- | |- | ||
| ''' | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 1800 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 21/01/2017''<br>↳ '''4.9 MHz''' (1840.1 MHz-1845.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 01/07/2006''<br>↳ '''2.0 MHz''' (902.5 MHz-904.5 MHz)<br>↳ '''2.0 MHz''' (947.5 MHz-949.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 197: | Line 275: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 116.0° | | '''Orientation (1)''' || 116.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''OUTREMER TELECOM''': 01/07/2006''<br>↳ '''0.4 GHz''' (12.8 GHz-13.2 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 01/07/2006''<br>↳ '''0.4 GHz''' (12.8 GHz-13.2 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 210: | Line 290: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 85.7° | | '''Orientation (1)''' || 85.7° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''OUTREMER TELECOM''': 01/07/2006''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 01/07/2006''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 223: | Line 305: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 90.0° | | '''Orientation (1)''' || 90.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''OUTREMER TELECOM''': 13/10/2015''<br>↳ '''1.0 GHz''' (10.7 GHz-11.7 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''1.0 GHz''' (10.7 GHz-11.7 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 236: | Line 320: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 117.5° | | '''Orientation (1)''' || 117.5° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''OUTREMER TELECOM''': 13/10/2015''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 249: | Line 335: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 250.5° | | '''Orientation (1)''' || 250.5° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''OUTREMER TELECOM''': 13/10/2015''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 13/10/2015''<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.4 GHz-18.6 GHz)<br>↳ '''0.2 GHz''' (18.6 GHz-18.8 GHz)<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz)<br>↳ '''0.4 GHz''' (19.3 GHz-19.7 GHz)<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 262: | Line 350: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientations''' || 0.0°, 120.0°, 240.0° | | '''Orientations (3)''' || 0.0°, 120.0°, 240.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''BLR 3 GHZ | !colspan="2"| '''BLR 3 GHZ | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ❓''<br>↳ '''200.0 MHz''' (3400.0 MHz-3600.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 275: | Line 365: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 360.0° | | '''Orientation (1)''' || 360.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1725.0 MHz-1745.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1820.0 MHz-1840.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2520.0 MHz-2540.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2640.0 MHz-2660.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ❓''<br>↳ '''10.0 MHz''' (801.0 MHz-811.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (842.0 MHz-852.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 15/10/2008''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1920.5 MHz-1930.5 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2110.5 MHz-2120.5 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 22/12/2020''<br>↳ '''2.0 MHz''' (939.2 MHz-941.2 MHz)<br>↳ '''2.2 MHz''' (894.2 MHz-896.4 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 01/06/1997''<br>↳ '''12.4 MHz''' (890.1 MHz-902.5 MHz)<br>↳ '''12.4 MHz''' (935.1 MHz-947.5 MHz) | ||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 303: | Line 405: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 90.0° | | '''Orientation (1)''' || 90.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1725.0 MHz-1745.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1820.0 MHz-1840.0 MHz) | |||
|- | |||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2520.0 MHz-2540.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2640.0 MHz-2660.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ❓''<br>↳ '''10.0 MHz''' (801.0 MHz-811.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (842.0 MHz-852.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 15/10/2008''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1920.5 MHz-1930.5 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2110.5 MHz-2120.5 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''UMTS 900 | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 22/12/2020''<br>↳ '''2.0 MHz''' (939.2 MHz-941.2 MHz)<br>↳ '''2.2 MHz''' (894.2 MHz-896.4 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 01/06/1997''<br>↳ '''12.4 MHz''' (890.1 MHz-902.5 MHz)<br>↳ '''12.4 MHz''' (935.1 MHz-947.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 331: | Line 445: | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 270.0° | | '''Orientation (1)''' || 270.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1725.0 MHz-1745.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1820.0 MHz-1840.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 13/12/2016''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2520.0 MHz-2540.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2640.0 MHz-2660.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ❓''<br>↳ '''10.0 MHz''' (801.0 MHz-811.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (842.0 MHz-852.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 15/10/2008''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1920.5 MHz-1930.5 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2110.5 MHz-2120.5 MHz) | ||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 22/12/2020''<br>↳ '''2.0 MHz''' (939.2 MHz-941.2 MHz)<br>↳ '''2.2 MHz''' (894.2 MHz-896.4 MHz) | |||
|- | |||
|- | |||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 01/06/1997''<br>↳ '''12.4 MHz''' (890.1 MHz-902.5 MHz)<br>↳ '''12.4 MHz''' (935.1 MHz-947.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 359: | Line 485: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 289.5° | | '''Orientation (1)''' || 289.5° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 372: | Line 500: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 253.4° | | '''Orientation (1)''' || 253.4° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 385: | Line 515: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 258.0° | | '''Orientation (1)''' || 258.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 04/07/2011''<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 398: | Line 530: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientations''' || 220.0°, 114.2° | | '''Orientations (2)''' || 220.0°, 114.2° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''0.3 GHz''' (18.1 GHz-18.4 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 411: | Line 545: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 117.7° | | '''Orientation (1)''' || 117.7° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 04/07/2011''<br>↳ '''185.0 MHz''' (8215.0 MHz-8400.0 MHz)<br>↳ '''40.0 MHz''' (8175.0 MHz-8215.0 MHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 04/07/2011''<br>↳ '''185.0 MHz''' (8215.0 MHz-8400.0 MHz)<br>↳ '''40.0 MHz''' (8175.0 MHz-8215.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Line 424: | Line 560: | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 87.1° | | '''Orientation (1)''' || 87.1° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' || - '''''MADIACOM''': 11/06/2018''<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=657906 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 11/06/2018''<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits