901
edits
Joshuarshah (talk | contribs) |
Joshuarshah (talk | contribs) (→Chile) |
||
Line 902: | Line 902: | ||
==== Chile ==== | ==== Chile ==== | ||
===== Claro ===== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| '''850''' MHz CLR || 5 || 2G || GSM/GPRS/EDGE || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="2" | 3G || rowspan="2" | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSPA+ || | |||
|- | |||
| '''850''' MHz CLR || 5 || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="3" | 4G || rowspan="3" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
| '''2600''' MHz IMT-E || 7 || | |||
|- | |||
| '''700''' MHz APT || 28 || | |||
|- | |||
| '''26''' GHz K-Band || n258 || 5G || NR || Spectrum acquired in 2020 auction | |||
|} | |||
===== entel ===== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="2" | 2G || rowspan="2" | GSM/GPRS/EDGE || | |||
|- | |||
| '''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="2" | 3G || rowspan="2" | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSPA+ || | |||
|- | |||
| '''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="4" | 4G || rowspan="4" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
| '''2600''' MHz IMT-E || 7 || | |||
|- | |||
| '''700''' MHz APT || 28 || | |||
|- | |||
| '''600''' MHz DD || 71 || | |||
|- | |||
| '''3500''' MHz C-Band || n78 || rowspan="2" | 5G || rowspan="2" | NR || rowspan="2" | Spectrum acquired in 2020 auction | |||
|- | |||
| '''26''' GHz K-Band || n258 | |||
|} | |||
===== Movistar ===== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| '''850''' MHz CLR || 5 || 2G || GSM/GPRS/EDGE || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="2" | 3G || rowspan="2" | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSPA+ || | |||
|- | |||
| '''850''' MHz CLR || 5 || | |||
|- | |||
| '''1900''' MHz PCS || 2 || rowspan="4" | 4G || rowspan="4" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
| '''2600''' MHz IMT-E || 7 || | |||
|- | |||
| '''700''' MHz APT || 28 || | |||
|- | |||
| '''600''' MHz DD || 71 || | |||
|- | |||
| '''3500''' MHz C-Band || n78 || 5G || NR || Spectrum acquired in 2020 auction | |||
|} | |||
===== WOM ===== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''1700''' MHz AWS || 4 || 3G || UMTS/HSPA/HSPA+ || | |||
|- | |||
| 4/66 || rowspan="2" | 4G || rowspan="2" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
| '''700''' MHz APT || 28 || | |||
|- | |||
| '''3500''' MHz C-Band || n78 || rowspan="2" | 5G || rowspan="2" | NR || rowspan="2" | Spectrum acquired in 2020 auction | |||
|- | |||
| '''26''' GHz K-Band || n258 | |||
|} | |||
==== Colombia ==== | ==== Colombia ==== |
edits