169
edits
Jrmobilitytt (talk | contribs) (→O2) |
Jrmobilitytt (talk | contribs) |
||
Line 755: | Line 755: | ||
==== Vodafone ==== | ==== Vodafone ==== | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Frequency range !! Band number !! Generation !! Protocol !! Notes | |||
|- | |||
| '''1800''' MHz DCS || 3 || rowspan="2" | 2G || rowspan="2" | GSM/GPRS/EDGE || | |||
|- | |||
| '''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''2100''' MHz IMT || 1 || rowspan="2" | 3G || rowspan="2" | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSPA+ || | |||
|- | |||
| '''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''2100''' MHz IMT || 1 || rowspan="6" | 4G || rowspan="6" | LTE/LTE-A || | |||
|- | |||
| '''1800''' MHz DCS || 3 || | |||
|- | |||
| '''2600''' MHz IMT-E || 7/38 || | |||
|- | |||
| '''900''' MHz E-GSM || 8 || | |||
|- | |||
| '''800''' MHz DD || 20 || | |||
|- | |||
| '''1500''' MHz L-Band || 32 || | |||
|- | |||
| '''2100''' MHz IMT || n1 || rowspan="2" | 5G || rowspan="2" | NR || Shared with 4G via DSS. | |||
|- | |||
| '''3500''' MHz C-Band || n78 || | |||
|} |
edits