1,160,281
edits
(Updated content before balise.) |
(Updated content before balise.) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!colspan="2"| <big>[https://www.cartoradio.fr/index.html#/cartographie/lonlat/-61.0386/14.7272 Support ANFR n°1286909] [https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=14.7272%2C-61.0386 🗺️]</big> | !colspan="2"| <big>[https://www.cartoradio.fr/index.html#/cartographie/lonlat/-61.0386/14.7272 Support ANFR n°1286909] [https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=14.7272%2C-61.0386 🗺️]/[https://carte-fh.lafibre.info/galerie_photo/qsearch.php?q=1286909 📷]</big> | ||
|- | |- | ||
| '''Nature''' || Pylône autostable | | '''Nature''' || Pylône autostable | ||
Line 14: | Line 14: | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!colspan="2"| <big>Antenne | !colspan="2"| <big>Antenne DIGICEL, FREE CARAIBES</big> | ||
|- | |||
| '''Hauteur''' || 25.1m | |||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 38.0° | | '''Orientation (1)''' || 38.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 16/10/2009''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | ||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | |||
!colspan="2"| <big>Antenne DIGICEL, FREE CARAIBES</big> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Hauteur''' || 23.9m | ||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Panneau | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Orientation (1)''' || 139.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | |||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''UMTS 900 | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 16/10/2009''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | ||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | |||
!colspan="2"| <big>Antenne DIGICEL, FREE CARAIBES</big> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Hauteur''' || 23.8m | ||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || | | '''Orientation (1)''' || 329.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (1710.0 MHz-1725.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (1805.0 MHz-1820.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1765.0 MHz-1785.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1860.0 MHz-1880.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1969.7 MHz-1979.7 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2159.7 MHz-2169.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''9.8 MHz''' (1930.5 MHz-1940.3 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2120.5 MHz-2130.3 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2500.0 MHz-2520.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2620.0 MHz-2640.0 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2540.0 MHz-2555.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2660.0 MHz-2675.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''10.0 MHz''' (791.0 MHz-801.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (832.0 MHz-842.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''4.8 MHz''' (1964.9 MHz-1969.7 MHz)<br>↳ '''4.8 MHz''' (2154.9 MHz-2159.7 MHz) <br>- '''''FREE CARAIBES''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1954.9 MHz-1959.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2144.9 MHz-2149.9 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 21/03/2019''<br>↳ '''5.1 MHz''' (909.7 MHz-914.8 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (954.7 MHz-959.8 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''DIGICEL''': ✅ 16/10/2009''<br>↳ '''5.1 MHz''' (904.6 MHz-909.7 MHz)<br>↳ '''5.1 MHz''' (949.6 MHz-954.7 MHz) | ||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | |||
!colspan="2"| <big>Antenne OUTREMER TELECOM</big> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Hauteur''' || 12.0m | ||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Panneau | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Orientations (3)''' || 135.0°, 50.0°, 252.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | |||
|- | |- | ||
| '''LTE 1800 | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1745.0 MHz-1765.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1840.0 MHz-1860.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''15.0 MHz''' (2555.0 MHz-2570.0 MHz)<br>↳ '''15.0 MHz''' (2675.0 MHz-2690.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''10.0 MHz''' (811.0 MHz-821.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (852.0 MHz-862.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''5.0 MHz''' (1959.9 MHz-1964.9 MHz)<br>↳ '''5.0 MHz''' (2149.9 MHz-2154.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (1940.3 MHz-1950.1 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (2130.3 MHz-2140.1 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''9.8 MHz''' (880.1 MHz-889.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (925.1 MHz-934.9 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''GSM 1800 | !colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1745.0 MHz-1765.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1840.0 MHz-1860.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ✅ 26/05/2018''<br>↳ '''2.0 MHz''' (902.5 MHz-904.5 MHz)<br>↳ '''2.0 MHz''' (947.5 MHz-949.5 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (880.1 MHz-889.9 MHz)<br>↳ '''9.8 MHz''' (925.1 MHz-934.9 MHz) | ||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | |||
!colspan="2"| <big>Antenne OUTREMER TELECOM</big> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Hauteur''' || 15.0m | ||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 53.0° | | '''Orientation (1)''' || 53.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=1286909 CARTE])''' || OUTREMER TELECOM: | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=1286909 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''OUTREMER TELECOM''': ❓''<br>↳ '''0.4 GHz''' (17.7 GHz-18.1 GHz) | |||
|- | |- | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!colspan="2"| <big>Antenne | !colspan="2"| <big>Antenne ORANGE</big> | ||
|- | |||
| '''Hauteur''' || 17.0m | |||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Panneau | | '''Type''' || Panneau | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Orientations (2)''' || 90.0°, 300.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 1800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 29/06/2020''<br>↳ '''20.0 MHz''' (1725.0 MHz-1745.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (1820.0 MHz-1840.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 2600 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ❓''<br>↳ '''20.0 MHz''' (2520.0 MHz-2540.0 MHz)<br>↳ '''20.0 MHz''' (2640.0 MHz-2660.0 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#FF0000">4G</span> - LTE 800 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ❓''<br>↳ '''10.0 MHz''' (801.0 MHz-811.0 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (842.0 MHz-852.0 MHz) | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 2100 | |||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 02/04/2013''<br>↳ '''10.0 MHz''' (1920.5 MHz-1930.5 MHz)<br>↳ '''10.0 MHz''' (2110.5 MHz-2120.5 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| ''' | !colspan="2"| '''<span style="color:#0000FF">3G</span> - UMTS 900 | ||
|- | |- | ||
| ''' | | colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 28/10/2020''<br>↳ '''2.0 MHz''' (939.2 MHz-941.2 MHz)<br>↳ '''2.2 MHz''' (894.2 MHz-896.4 MHz) | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| '''GSM 900 | !colspan="2"| '''<span style="color:#06ba06">2G</span> - GSM 900 | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |- '''''🟧 ORANGE''': ✅ 21/05/2013''<br>↳ '''12.4 MHz''' (890.1 MHz-902.5 MHz)<br>↳ '''12.4 MHz''' (935.1 MHz-947.5 MHz) | |||
|- | |- | ||
| | {| class="wikitable" | ||
!colspan="2"| <big>Antenne MADIACOM</big> | |||
| | |||
|- | |- | ||
| '''Hauteur''' || 21.0m | |||
| ''' | |||
|- | |- | ||
| '''Type''' || Antenne parabolique | | '''Type''' || Antenne parabolique | ||
|- | |- | ||
| '''Orientation''' || 117.0° | | '''Orientation (1)''' || 117.0° | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"|Emetteur(s) | !colspan="2"|Emetteur(s) | ||
|- | |- | ||
| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=1286909 CARTE])''' || MADIACOM: 11/07/2022 | !colspan="2"| '''FH ([https://carte-fh.lafibre.info/index.php?no_sup_init=1286909 CARTE])''' | ||
|- | |||
| colspan="2" |- '''''MADIACOM''': ✅ 11/07/2022''<br>↳ '''0.5 GHz''' (18.8 GHz-19.3 GHz) | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits