58
edits
(6 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 2: | Line 2: | ||
!iPhone Model | !iPhone Model | ||
!Cellular Modem | !Cellular Modem | ||
|- | |- | ||
|iPhone (2007) | |iPhone (2007) | ||
|Infineon | |Infineon S-Gold 2 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 3G (2008) | |iPhone 3G (2008) | ||
| rowspan="2" |Infineon | | rowspan="2" |Infineon X-Gold 608 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 3GS (2009) | |iPhone 3GS (2009) | ||
|- | |- | ||
|iPhone 4 GSM (2010) | |iPhone 4 GSM (2010) | ||
|Infineon | |Infineon X-Gold 618 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 4 CDMA (2011) | |iPhone 4 CDMA (2011) | ||
|Qualcomm MDM6600 | |Qualcomm MDM6600 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 4S (2011) | |iPhone 4S (2011) | ||
|Qualcomm MDM6610 | |Qualcomm MDM6610 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 5 (2012) | |iPhone 5 (2012) | ||
| rowspan="2" |Qualcomm MDM9615 | | rowspan="2" |Qualcomm MDM9615 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 5C/5S (2013) | |iPhone 5C/5S (2013) | ||
Line 51: | Line 39: | ||
|iPhone 7/Plus GSM (2016) | |iPhone 7/Plus GSM (2016) | ||
|Intel XMM 7360 | |Intel XMM 7360 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 8/Plus/X GSM (2017) | |iPhone 8/Plus/X GSM (2017) | ||
Line 61: | Line 45: | ||
|iPhone 8/Plus/X CDMA (2017) | |iPhone 8/Plus/X CDMA (2017) | ||
|Qualcomm X16 | |Qualcomm X16 | ||
|- | |- | ||
|iPhone XR/XS (2018) | |iPhone XR/XS (2018) | ||
Line 77: | Line 56: | ||
|iPhone 12/mini/Pro/Max (2020) | |iPhone 12/mini/Pro/Max (2020) | ||
|Qualcomm X55 | |Qualcomm X55 | ||
|- | |- | ||
|iPhone 13/mini/Pro/Max (2021) | |iPhone 13/mini/Pro/Max (2021) | ||
|Qualcomm X60 | |Qualcomm X60 | ||
|- | |- | ||
|''iPhone | |iPhone SE (2022) | ||
|''Qualcomm | |Qualcomm X57 | ||
|- | |||
|iPhone 14/Plus/Pro/Max (2022) | |||
|Qualcomm X65 | |||
|- | |||
|''iPhone 15 (2023)*'' | |||
|''Qualcomm X70'' | |||
|- | |- | ||
|''iPhone | |''iPhone 16 (2024)*'' | ||
|'' | |''Apple 5G Modem'' | ||
|} | |} | ||
''*Expected'' |
edits